Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

14. října 1980 – Zakoušení světa se vám děje spontánně, není výsledkem vašeho úsilí (z knihy Před vědomím)

5. 5. 2020 - advaita

nisargadatta_nirupana2s.jpgTazatel: Může nám Swámidží Maharadž doporučit jednu věc, abychom mohli zakusit věčný klid?
Maharadž: Mám velmi jednoduchý lék, a tím je, že já nejsem tělo. Kdyby byl svět skutečný, mohla by zde být nějaká léčba, ale svět skutečný není. Cokoliv, co děláte, je zbytečné. Navzdory svému úsilí, všude vidíte tento chaos. Nemůžete ho zastavit – je v nepřetržitém stavu změny, ale všechno to je neskutečné. Po vyslechnutí těchto promluv získáváte a uchováte si poznání, anebo se vám zde veškeré poznání, které jste měl, rozplynulo?

14. října 1980

Tazatel: V přítomnosti Maharadže cítím, že zde nejsou další otázky.

Maharadž: Cítíte, že jsou vaše pochybnosti rozptýleny, přesto však ten den je ještě daleko, jen počkejte.

Tazatel: Může nám Swámidží Maharadž doporučit jednu věc, abychom mohli zakusit věčný klid?

Maharadž: Mám velmi jednoduchý lék, a tím je, že já nejsem tělo. Kdyby byl svět skutečný, mohla by zde být nějaká léčba, ale svět skutečný není. Cokoliv, co děláte, je zbytečné. Navzdory svému úsilí, všude vidíte tento chaos. Nemůžete ho zastavit – je v nepřetržitém stavu změny, ale všechno to je neskutečné. Po vyslechnutí těchto promluv získáváte a uchováte si poznání, anebo se vám zde veškeré poznání, které jste měl, rozplynulo?

Tazatel: Rozplývá se. Můžu si přinést Maharadže domů?

Maharadž: Já jsem něco jako město Bombaj. Můžete si město Bombaj odnést domů? Toto zakoušení světa se vám děje spontánně, není výsledkem vašeho úsilí. Dokonce i vaše pochopení Gurua musí přijít spontánně. Nic neskončí – celý proces pokračuje bez vašeho úsilí – mnoho těl se rodí a umírá. Všechny činnosti pro fungování světa se již dějí. Proces tvoření milionů těl se již v prostoru uskutečňuje. Po oddělení plevele zůstává zrno, a vněm je latentně přítomno „já jsem“. Tento telefonní vzkaz: „Haló, já jsem, haló, já jsem,“ je již přítomen v základu potravy. Pokud svým úsilím něco vytvoříte, jedině pak to můžete zničit – ale tento výtvor není vaším úsilím.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková