Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od ledna 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
  • Praha

Sraz:  v 18:00h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      

9.5. Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468, Fero 774130579

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

4. října 1980 – Já vám mohu pouze říci „toto je ono“ – jak to přijmout je mimo mě (z knihy Před vědomím)

14. 4. 2020 - advaita

nisargadatta_nirupana2s.jpgMaharadž:Veškeré neštěstí, které máte, všechen strach, je zcela založen na totožnosti s tělem. Dejte si tu snahu se postupně od těla odtotožnit. Je to jednoduché. Smrt je nevyhnutelná, tak proč nepřijmete to, co vám Guru řekl – smrt je něco, co nemůže zasáhnout To, čím jste. Toto ztotožnění s tělem je omezené časem, proč se od něj hned neodloučit? Kolik z vás si to bude pamatovat a pochopí, co vám říkám? Jakýkoliv strach, který máte, je založen pouze na paměti, konceptech a na tom, co se povídá. Dokud se budete držet nějakého konceptu nebo paměti, tak vás tento strach neopustí. Neochraňujte tento strach – vzdejte se ho, nechte ho jít.

4. října 1980

Tazatel: Jaký je rozdíl mezi mým stavem a stavem Maharadže?
Maharadž: Pro Džňánina zde není žádný rozdíl. Rozdíl vyvstává jen v případě nevědomé osoby, protože ta se pořád ztotožňuje s tělem. Vzdejte se totožnosti s tělem a uvidíte, co se stane.
Tazatel: Jak?
Maharadž: Já vám mohu pouze říci „toto je ono“ – jak to přijmout je mimo mě, na to nemám žádný lék. Já vám to sdělím, ale pochopit to musíte sami.
Tazatel: Jednou provždy: Pokud přijmeme vaše slova doslovně, je to vše, co je potřeba?
Maharadž: Ano. Toto je to jediné, čeho se musíte chytit, ale co je tím nástrojem, pomocí něhož to uchopíte? Není to tělo, mysl a intelekt.
Tazatel: Vůle?
Maharadž: Veškeré úsilí, které vyvinete, vás dovede do dalších potíží. Proto, je to z důvodu poznání, že existujete – přijetí poznání „já jsem“, nikoliv pseudoidentity. Pouze v mysli udržujte jako pravdu to, co jste si ode mne vyslechli, a poté jednejte jakýmkoliv způsobem, který spontánně vyvstane. Můj Guru mi řekl, že jsem věčný, bezrozměrný, bez atributů. Poté jsem se rozhodl, že jestli je to takto, proč bych se měl více strachovat? Kdo je ten, kdo má strach? Představte si, že se setkáte s tygrem: tygr se vás chystá za každou cenu sežrat, přesto tu je šance, jak se zachránit, a to tak, že na tygra zaútočíte. Třeba se lekne a uteče. Tak proč tuto šanci nevyužít? Proč to nevyzkoušet a neodtotožnit se od těla? Veškeré neštěstí, které máte, všechen strach, je zcela založen na totožnosti s tělem. Dejte si tu snahu se postupně od těla odtotožnit. Je to jednoduché. Smrt je nevyhnutelná, tak proč nepřijmete to, co vám Guru řekl – smrt je něco, co nemůže zasáhnout To, čím jste. Toto ztotožnění s tělem je omezené časem, proč se od něj hned neodloučit? Kolik z vás si to bude pamatovat a pochopí, co vám říkám? Jakýkoliv strach, který máte, je založen pouze na paměti, konceptech a na tom, co se povídá. Dokud se budete držet nějakého konceptu nebo paměti, tak vás tento strach neopustí. Neochraňujte tento strach – vzdejte se ho, nechte ho jít. Dokážete to udělat? Nahromadili jste to, co jste ode mě vyslechli, ale nakonec vše, co je nastřádáno, musí být odhozeno. Musí to být pochopeno, použito, a pak odhozeno.
Tazatel: Maharadž říká, že vše se přihodilo spontánně, ale my jsme zvyklí si myslet, že vše musí mít někoho, kdo s něčím začne; někoho, který by to kontroloval. Bez tohoto kontrolního dohlížitele je obtížné si představit, že by něco fungovalo.
Maharadž: Ve stavu duality tu tato myšlenka musí být, jinak by tu nemohl být žádný koncept anebo fungování, to je základem projevu. Když nakonec poznání splyne s poznáním, hledající zmizí a není zde nikdo, kdo by se ptal. To, co je řečeno nebo vyslechnuto, je časově omezené – od konkrétního okamžiku doteď, ale To, čím jsme, je naprosto oddělené od toho, co je omezené. Mohu pochopit a změřit dobu trvání, a tak musím být pochopitelně od tohoto trvání oddělen.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková