Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od lenda 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
    Místo konání:  Klub MalýVelký strom,
  • Praha - Dobrovskeho 16, Praha 7,

    zast. tramvaje Letenské naměstí

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      
3.3. Studio Soham
 Prostřední 711, Michle, 141 00 Praha 4
     

17.3. Klub MalýVelký strom

     

 31.3. Klub MalýVelký strom

14.4. Klub MalýVelký strom 

     

28.4. Klub MalýVelký strom

12.5. Klub MalýVelký strom

     
     

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanechNová kniha:

obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

29. srpna 1980 – Nejste už individualitou, individualita se rozplynula (z knihy Před vědomím)

28. 1. 2020 - Gabi

maharaj_nirupana_12s.jpgMaharadž: Ten, kdo pochopil všech pět elementů a jejich hru, se nestrachuje o esenci těchto pěti elementů, bytí – tento stav je též transcendován. Takový člověk má vůni lidskosti: pamatuje si lidskost, ale ví, že s lidskostí nemá nic co do činění. Poté, co toto pochopíte a transcendujete, slova ztratí svůj význam. Bytí cítí, že by nemělo umřít, ale jestliže nastala tzv. smrt, není to pro bytí žádná ztráta. Z mého hlediska, veškeré bytí ve formě lidského tvora, které zde bylo, je zcela pryč; díky tomuto rozpuštění se to stalo zcela evidentní.

29. srpna 1980

Tazatel: Poté, co víme, že nejsme bytím, toto bytí chce pořád být – ochraňuje sebe samo. Je to vestavěno v této jednotce?

Maharadž: Ano, je to její podstata.

Tazatel: Je to tak, že tyto jednotky bytí nemají větší hodnotu než obraz, jsou stejné jako obrázek na televizní obrazovce – je to tak správně?

Maharadž: Ano, můžete to brát tak, že jsou pouhými obrazy. Přesto však je tato jednotka nejúžasnějším nástrojem, protože má v sobě jistý princip, který obsahuje vesmír. Proto ji nepovažujte jen za obraz. „Já“ nedokáže zakusit své vědění bez pomoci těla. Je to nezbytný nástroj. Bez kyselé potravy a pulsace (vitálního dechu) zde není růst a nebude tu bytí. Tělo je vak živin, ale poznání „já jsem“ není individuální, je univerzální.

Tazatel: Je to vědomí, které si užívá sebe sama skrze všechny tyto jednotky bytí?

Maharadž: Ano. Toto bytí vstoupí do individuality kvůli formě potravinového balíku, tělu. Z mé pozice je pouze dynamickým, projeveným bytím – žádnou individualitou. Jakmile se oddáte tomuto pochopení, otázka užívání si sebe sama jako individuality je vyloučena. Nejste už individualitou, individualita se rozplynula. Zřídka to někdo udělá. Ten, kdo pochopil všech pět elementů a jejich hru, se nestrachuje o esenci těchto pěti elementů, bytí – tento stav je též transcendován. Takový člověk má vůni lidskosti: pamatuje si lidskost, ale ví, že s lidskostí nemá nic co do činění. Poté, co toto pochopíte a transcendujete, slova ztratí svůj význam. Bytí cítí, že by nemělo umřít, ale jestliže nastala tzv. smrt, není to pro bytí žádná ztráta. Z mého hlediska, veškeré bytí ve formě lidského tvora, které zde bylo, je zcela pryč; díky tomuto rozpuštění se to stalo zcela evidentní.

Z knihy Před vědomím

Překlad: Gabriela Adámková