Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od ledna 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
  • Praha: místo bude upřesněno

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      

12.5. 

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468, Fero 774130579

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

24. srpna 1980 – Univerzální vědomí nemá žádné tělo (z knihy Před vědomím)

21. 1. 2020 - Gabi

maharaj_nirupana_17.jpgMaharadž: Vědomí je stejné, ale mysl může pracovat jen podle toho, co jí je známo. Nižším bytostem jsou známy pouze základní fyzické potřeby. Pouze člověk je tím, kdo už od raného dětství přemýšlel a byl živen vyššími idejemi, které se netýkaly jen fyzických aspektů. Člověk je schopen létat a dostat se na měsíc. Žádný jiný tvor to nedokáže; mysl nižších druhů je omezená. Existuje celkem 8,4 milionů různých živočišných druhů; jakmile dojde k početí u některého z těchto tvorů, vznikne jakési kauzální tělo, do něhož byla v momentu početí vtištěna přirozenost formy a její fungování. Nikdo nepoví ptáku, aby létal, rybě, aby plavala nebo červu, aby se plazil, to vše je obsaženo v samotném početí.

24. srpna 1980

Tazatel: Má univerzální vědomí tělo, jestliže Čaitanja (vědomí) je vše prostupující a skládá se ze všech různých druhů sil, a přesto, že individuální vědomí je spojeno s tělem? Existuje nějaké univerzální tělo – anebo kombinace těl?

Maharadž: Univerzální vědomí nemá žádné tělo. Univerzální vědomí se stane projeveným vždy, když se zrodí tělo. Výtažek pěti elementů tvoří podstatu univerzálního vědomí.

Tazatel: Je nějaké spojení mezi univerzálním vědomím a vědomím v těle?

Maharadž: Je to důvěrné spojení. Je to spojitost od individuálního vědomí po projevené vědomí. Vezměte si příklad životního dechu: navenek je označován jako univerzální vzduch, ale když dýcháte, je to vaše prána.

Tazatel: Jaký je rozdíl mezi Paramátman a Džívátman?

Maharadž: Pokud přemýšlíte v pojmech částí, přemýšlíte o džívovi a o celku jako Paramátman, ale není tu mezi nimi rozdíl. Když je usazeno v těle, bere na sebe dočasnost, stává se časovou jednotkou, džívou; na konci časového rozpětí splyne s Paramátman.

Tazatel: Proč se Paramátman, jež je vším, omezuje na tělo jako oddělená část?

Maharadž: Není pro to žádný důvod, prostě se to stane. Ale v Paramátman není uvědomění si existence, je zde pouze uvědomění uvědomění. Jakmile nastane uvědomění si existence, je tu dualita a s ní zároveň přichází projev.

Tazatel: Kdysi někdo řekl, že realizovat může pouze člověk. Cítím, že každá žijící buňka je projevem Boha, a z tohoto důvodu je tato myšlenka nesprávná.

Maharadž: Vědomí je stejné, ale mysl může pracovat jen podle toho, co jí je známo. Nižším bytostem jsou známy pouze základní fyzické potřeby. Pouze člověk je tím, kdo už od raného dětství přemýšlel a byl živen vyššími idejemi, které se netýkaly jen fyzických aspektů. Člověk je schopen létat a dostat se na měsíc. Žádný jiný tvor to nedokáže; mysl nižších druhů je omezená. Existuje celkem 8,4 milionů různých živočišných druhů; jakmile dojde k početí u některého z těchto tvorů, vznikne jakési kauzální tělo, do něhož byla v momentu početí vtištěna přirozenost formy a její fungování. Nikdo nepoví ptáku, aby létal, rybě, aby plavala nebo červu, aby se plazil, to vše je obsaženo v samotném početí. To, co nemůže umřít, je nyní pevně přesvědčeno, že umře. Jak se sem vkradl tento strach ze smrti? Je založen na konceptu, že jste se narodili, na pouhých slovech; to je svázanost. Vše, co musíte udělat, je nalézt svůj zdroj a usídlit se v něm.

Z knihy Před vědomím
Překlad: Gabriela Adámková