Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - bude upřesněno od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

bude upřesněno -

MalýVelký strom, Praha

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

21. srpna 1980 – Prozkoumejte koncept „já jsem“ (z knihy Před vědomím)

7. 1. 2020 - Gabi

maharaj_audio2sm.jpgMaharadž: Rodí se znovu déšť? Oheň? Vzduch? Stručně řečeno, jedná se o pouhou přeměnu pěti elementů. Můžete to nazývat znovuzrozením. V procesu duchovního hledání se bude vše odehrávat v oblasti vědomí. Nakonec dospějete či dosáhnete Absolutního stavu, Parabrahman, který je prost žádostí.

21. srpna 1980

Maharadž: Nejsem příliš nadšený z toho, když zde lidé zůstávají déle než osm či deset dní. Všechno, co pochopili, musí strávit, jakékoli další promluvy už k nim nedorazí.

Dejme tomu, že je někdo znalý, odešel odsud a šel jinam. Nebude schopen zůstat sám – bude žadonit o společnost někoho dalšího, aby mu mohl předat duchovní znalosti (zboží). Bude chtít společnost druhých, s nimiž by diskutoval o duchovních záležitostech – jinak bude velmi nešťastný. Budete se cítit šťastně a spokojeně, pokud se nesetkáte s dalšími sádhaky?

Tazatel: Ó, ano. Je toto nutná fáze pro opravdového hledajícího – projít obdobím, kdy by rád sdílel své poznání s ostatními?

Maharadž: Je to toho součástí, ale i to musí odejít. Nejvyšší stav je nezrozený stav, v němž není žádná zkušenost mysli. Prozkoumejte koncept „já jsem“. V procesu snahy nalézt svou pravou totožnost se lze dokonce vzdát i „Já“, a po zřeknutí se „Já“ jste To. (Maharadž pozoruje vrabce na okenici.) Vědomí přebývající v těchto vrabcích a vědomí v tomto těle je stejné. V mém případě je nástroj velký, u vrabců je malý. Vrabci se honí za potravou, jejich žaludky jsou prázdné. Všechny živé bytosti trpí; stvoření samotné je utrpením. Všechny ty koncepty o znovuzrození, atd. jsou k čemu? Rodí se znovu déšť? Oheň? Vzduch? Stručně řečeno, jedná se o pouhou přeměnu pěti elementů. Můžete to nazývat znovuzrozením. V procesu duchovního hledání se bude vše odehrávat v oblasti vědomí. Nakonec dospějete či dosáhnete Absolutního stavu, Parabrahman, který je prost žádostí. Já jsem pochopil a transcendoval bytí. Dejme tomu, že bych žil dalších 100 let – dalších 100 let zde budou stavy bdění, spánku a „jáství“ – jaký to má smysl? Mám toho po krk. Nemám pro sebe žádnou vyhraněnou totožnost. Každá totožnost, kterou mám, je hrou pěti elementů a je univerzální. Jelikož toho není mnoho, co bych zde mohl říci z mého stavu, nebudu tu lidi nechávat dlouho. Předám jim náležité poznání a pošlu je pryč. Nejsou schopni pochopit to, co zde říkám s tímto hlubokým poznáním na této úrovni. Jaký užitek z toho mohou získat?

Z knihy Před vědomím
Překlad: Gabriela Adámková