Zpívání bhadžanů v Praze - do ledna 2020

  • od lenda 2020 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
    Místo konání:  Klub MalýVelký strom,
  • Praha - Dobrovskeho 16, Praha 7,

    zast. tramvaje Letenské naměstí

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2020      
3.3. Studio Soham
 Prostřední 711, Michle, 141 00 Praha 4
     

17.3. Klub MalýVelký strom

     

 31.3. Klub MalýVelký strom

14.4. Klub MalýVelký strom 

     

28.4. Klub MalýVelký strom

12.5. Klub MalýVelký strom

     
     

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanechNová kniha:

obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

21. srpna 1980 – Prozkoumejte koncept „já jsem“ (z knihy Před vědomím)

7. 1. 2020 - Gabi

maharaj_audio2sm.jpgMaharadž: Rodí se znovu déšť? Oheň? Vzduch? Stručně řečeno, jedná se o pouhou přeměnu pěti elementů. Můžete to nazývat znovuzrozením. V procesu duchovního hledání se bude vše odehrávat v oblasti vědomí. Nakonec dospějete či dosáhnete Absolutního stavu, Parabrahman, který je prost žádostí.

21. srpna 1980

Maharadž: Nejsem příliš nadšený z toho, když zde lidé zůstávají déle než osm či deset dní. Všechno, co pochopili, musí strávit, jakékoli další promluvy už k nim nedorazí.

Dejme tomu, že je někdo znalý, odešel odsud a šel jinam. Nebude schopen zůstat sám – bude žadonit o společnost někoho dalšího, aby mu mohl předat duchovní znalosti (zboží). Bude chtít společnost druhých, s nimiž by diskutoval o duchovních záležitostech – jinak bude velmi nešťastný. Budete se cítit šťastně a spokojeně, pokud se nesetkáte s dalšími sádhaky?

Tazatel: Ó, ano. Je toto nutná fáze pro opravdového hledajícího – projít obdobím, kdy by rád sdílel své poznání s ostatními?

Maharadž: Je to toho součástí, ale i to musí odejít. Nejvyšší stav je nezrozený stav, v němž není žádná zkušenost mysli. Prozkoumejte koncept „já jsem“. V procesu snahy nalézt svou pravou totožnost se lze dokonce vzdát i „Já“, a po zřeknutí se „Já“ jste To. (Maharadž pozoruje vrabce na okenici.) Vědomí přebývající v těchto vrabcích a vědomí v tomto těle je stejné. V mém případě je nástroj velký, u vrabců je malý. Vrabci se honí za potravou, jejich žaludky jsou prázdné. Všechny živé bytosti trpí; stvoření samotné je utrpením. Všechny ty koncepty o znovuzrození, atd. jsou k čemu? Rodí se znovu déšť? Oheň? Vzduch? Stručně řečeno, jedná se o pouhou přeměnu pěti elementů. Můžete to nazývat znovuzrozením. V procesu duchovního hledání se bude vše odehrávat v oblasti vědomí. Nakonec dospějete či dosáhnete Absolutního stavu, Parabrahman, který je prost žádostí. Já jsem pochopil a transcendoval bytí. Dejme tomu, že bych žil dalších 100 let – dalších 100 let zde budou stavy bdění, spánku a „jáství“ – jaký to má smysl? Mám toho po krk. Nemám pro sebe žádnou vyhraněnou totožnost. Každá totožnost, kterou mám, je hrou pěti elementů a je univerzální. Jelikož toho není mnoho, co bych zde mohl říci z mého stavu, nebudu tu lidi nechávat dlouho. Předám jim náležité poznání a pošlu je pryč. Nejsou schopni pochopit to, co zde říkám s tímto hlubokým poznáním na této úrovni. Jaký užitek z toho mohou získat?

Z knihy Před vědomím
Překlad: Gabriela Adámková