Nová kniha:


Jóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

25. Považujte Guruova slova za zákon (Nirupany)

21. 4. 2016 - Aleš

Zahoďte koncepty typu ´Stal jsem se velmi ctnostný´ nebo ´Jsem velký hříšník´. Jak vypadá entita, která to vnímá? Tělesné vědomí se vás nepustí a bude se vás držet, budete-li si myslet, že váš příjemný život je výsledkem nějaké duchovní činnosti. Vše, co je třeba dělat je neustále sledovat své Já.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Nirupana 25

Neděle, 23. Dubna, 1978

Zahoďte koncepty typu ´Stal jsem se velmi ctnostný´ nebo ´Jsem velký hříšník´. Jak vypadá entita, která to vnímá? Tělesné vědomí se vás nepustí a bude se vás držet, budete-li si myslet, že váš příjemný život je výsledkem nějaké duchovní činnosti. Vše, co je třeba dělat je neustále sledovat své Já.

Nemějte plnou hlavu toho, co vidíte (Nebuďte připoutáni k světským věcem). Musíte-li konat, dělejte pouze toto: potěšte své vědomí. Je velmi laskavé/přívětivé. Ukáže vám vše, co Je, a to přímo, nikoliv zprostředkovaně. Uvědomíte si, že nezměrný projev nikdy neexistoval. Jste tak nepatrný, že nebudete schopni sami sebe spatřit prostřednictvím svého poznání. Považujte Guruova slova za zákon. Nemáte žádné tělo. To, co je před vědomím, je neprostupný klid. Odevzdejte se tomu. Nemějte věčnou blaženost za cíl (objekt). Vy jste před všemi objekty. Okamžik smrti je tím nejblaženějším  ze všeho možného. Kromě smrti zde na tomto světě není nic jiného k získání. Ironií je, že smrt, které se lidé tak bojí, je právě prožívána jako oceán blaženosti.

 

konec přednášky

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.