Zpívání bhadžanů v Praze - do září 2019

  • od října 2019 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
    Místo konání:  Klub MalýVelký strom,
  • Praha - Dobrovskeho 16, Praha 7,

    zast. tramvaje Letenské naměstí

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2019      
       

17.12. Klub MalýVelký strom

     

31.12. Klub MalýVelký strom

     

14.1. Klub MalýVelký strom

     

28.1. Klub MalýVelký strom 

     

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanechNová kniha:

obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

112. Sama zkušenost vašeho bytí je nepravdivá – (Nirupany)

9. 4. 2015 - Gabriela

maharaj_audio_6.jpgNení-li zde pocit ´já jsem´, je tu nějaký Bůh? On je zářnou formou mého vědomí. Budete se chovat jedině na základě toho, co máte či nemáte rádi. Jestliže budete přemítat o tom, co jste si zde vyslechli, tak poté, co toto místo opustíte, pocit mít či nemít rád zmizí. Do té doby, co piji výtažky tohoto těla, dech pokračuje. Bojíte se o sebe, ale než vás rodiče spatřili, kdo vám zajišťoval vzduch, jídlo a vodu? Kdo přiměl tělo růst? Tělo je potravou pro vědomí.

Nirupana 112

 Neděle, 3. června 1979

Milióny Bohů přišly a odešly. Vy jste zdrojem jich všech. Chcete se dostat za, jste však u zdroje. Buďte s Ním zajedno. Vy znáte slovo, nikoli opačně. Tak proč se chcete od slova osvobodit? (Vy již za slovy jste.)

Není-li zde pocit ´já jsem´, je tu nějaký Bůh? On je zářnou formou mého vědomí. Budete se chovat jedině na základě toho, co máte či nemáte rádi. Jestliže budete přemítat o tom, co jste si zde vyslechli, tak poté, co toto místo opustíte, pocit mít či nemít rád zmizí. Do té doby, co piji výtažky tohoto těla, dech pokračuje. Bojíte se o sebe, ale než vás rodiče spatřili, kdo vám zajišťoval vzduch, jídlo a vodu? Kdo přiměl tělo růst? Tělo je potravou pro vědomí.

Duchovní rituály jsou udělovány jakožto potrestání tvrdou prací. V mysli Džňánina není žádný záměr. Říkáme, že musíte nabýt poznání. Co by se vám pak mělo stát? Prostě vězte, že zvířata, ptáci, hmyz, to vše bylo vytvořeno z vás. Chápete-li to, je tu pak potřeba milovat celý svět? (Maharadž říká, že ´vy jste svět´.)

To, co nebylo poznáno, se stalo poznaným. Kořenem duality je to, že jste si uvědomili svůj vlastní pocit bytí. Jste osvobozeni od své touhy žít? To je ta opravdová svázanost. Sama zkušenost vlastního pocitu bytí je nepravdivá.

Vyřknete slova, slyšíte je a udělíte jim význam. Slovo a jeho význam lze nazývat džívou. Jejich znalcem je Šiva. Džíva a Šiva jsou názvy jedné a téže entity. Jakožto Šiva je čirým věděním. Prána je energie. Když tato síla opouští tělo, Šiva nenamítá.

Džíva a Šiva jsou jména. Džíva a Šiva jsou kvůli samotnému Šivovi. Pravá přirozenost je před jmény. Šiva nemá žádnou jinou totožnost než vaše ryzí vědomí. Nemá pocit ´jáství´. Mít příbuzné je znakem přebývání ve stavu džívy. Šiva je před pochopením. Před nabytím poznání člověk říká ´já jsem tělo´. Poté, co nabydete poznání, pochopíte, že milióny všech možných těl jsou vaše. Ten, kdo naslouchá, nemá žádnou spoutanost. Poznejte ho. Není potřeba se snažit a osvobozovat to.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková