Zpívání bhadžanů v Praze - do září 2019

  • od října 2019 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
    Místo konání:  Klub MalýVelký strom,
  • Praha - Dobrovskeho 16, Praha 7,

    zast. tramvaje Letenské naměstí

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2019      
       

17.12. Klub MalýVelký strom

     

31.12. Klub MalýVelký strom

     

14.1. Klub MalýVelký strom

     

28.1. Klub MalýVelký strom 

     

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanechNová kniha:

obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

97. Považováním se za tělo sebe den za dnem degenerujete – (Nirupany)

25. 12. 2014 - Gabriela

maharaj_nirupana_12s.jpgProč ve stáří paměť selhává? Protože vaše kvalita sattva, vědomí, se začíná vytrácet. Musíme mít znalost toho, co jsme byli předtím, než jsme se doslechli o tom, jak jsme. Naše chování je výsledkem vlastností potravinového výtažku. Prosím pamatujte si, že mysl plyne dle kvality potravy. Máte obrovskou připoutanost ke svému vědomí. Světské činnosti jsou vykonávány, abychom snesli naše bytí. Ten, kdo má přesvědčení, že je Átman, nebude nikdy nic cítit, dokonce i kdyby se na něj sneslo tisíce útrap.

Nirupana 97

 

Čtvrtek, 8. března 1979

Džíva značí vědomí. Je neklidný (roztěkaný), protože věří, že je svou podstatou tělem. Tělo je loutka vytvořená z potravy. Mysl se chopila přesvědčení, že je ve své podstatě tělem. V důsledku toho musí trpět všechny druhy útrap. Popravdě řečeno mysl nemá žádnou individuální existenci. Považováním se za tělo sebe den za dnem degenerujete. Dokonce ani tento úpadek není skutečný. To vše se nazývá mája (iluze). Fakt, že zakoušíte strach, by vás měl přimět zjistit, kým v tomto všem jste vy. V těle není žádná lidská bytost. Je v něm prána; je v něm vědomí. Vaší skutečnou podstatou je Já, nikoli tělo.

Guru není individualita. Guru je projeveným, všeprostupujícím vědomím. Chopte se totožnosti jakožto bezforemné vědomí a vykonávejte své činnosti. Příčina, proč dává oddanost ke Guruovi osvobození je ta, že se dozvíte, že jste svobodní. Mysl nikdy nedokáže poznat Já. Snaží-li se mysl vytrvale nalézt Já, pak během tohoto procesu zanikne. Mája smíchala tělo s vědomím. To, co je viditelné, má formu a barvu, avšak pozorovatel nemá ani formu, ani barvu.

Proč ve stáří paměť selhává? Protože vaše kvalita sattva, vědomí, se začíná vytrácet. Musíme mít znalost toho, co jsme byli předtím, než jsme se doslechli o tom, jak jsme. Naše chování je výsledkem vlastností potravinového výtažku. Prosím pamatujte si, že mysl plyne dle kvality potravy. Máte obrovskou připoutanost ke svému vědomí. Světské činnosti jsou vykonávány, abychom snesli naše bytí. Ten, kdo má přesvědčení, že je Átman, nebude nikdy nic cítit, dokonce i kdyby se na něj sneslo tisíce útrap.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková