Zpívání bhadžanů v Praze - do září 2019

  • od října 2019 do května 2020 zpívání v Úterý od 19h - 21h.
    Místo konání:  Klub MalýVelký strom,
  • Praha - Dobrovskeho 16, Praha 7,

    zast. tramvaje Letenské naměstí

Sraz:  v 18:50h

Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

2019      
17.12. Klub MalýVelký strom       

31.12. Klub MalýVelký strom

     

14.1. Klub MalýVelký strom

     

28.1. Klub MalýVelký strom 

     

11.2. Klub MalýVelký strom 

     

Info: Aleš (tel. 777050958) a Martin (tel. 725219468)

Další informace o bhadžanechNová kniha:

obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

96. Je nutné realizovat, že vědomí samo je nevědomost – (Nirupany)

18. 12. 2014 - Gabriela

maharaj_nirupana_17.jpgVy jste síla, která neustále snímá obrázky pěti elementů. Nevynakládáte na to žádné úsilí, tudíž zde není konatel. Můžete tvrdit, že nic nevlastníte. Jestlipak ale vlastníte sebe sama? Poznání je zdrojem nevědomosti a nevědomost je zdrojem poznání. Magnetofonový pásek se přehrává dokola. Má nějakou inteligenci? Stejným způsobem se vyjadřují všechny dojmy, jež byly nahrány na vědomí od vašeho dětství. Chápete to? Magnetofonová kazeta a vaše vědomí jsou téže kategorie.

Nirupana 96

 Neděle, 4. března 1979

Mysl je závislá na myšlenkách. Vědomí je mimo myšlenky. Vědomí vyvstává z nevědomosti (původního stavu – Absolutna). Nevědomost se stane poznáním. Když opustíte tělo, poznání sestoupí do nevědomosti. Ten, kdo toto realizuje, je Siddha. (Zde slovo ´poznání´ značí vědomí a slovo ´nevědomost´ znamená Absolutno).

Kvůli společenství s májou (iluzí) se tento klam nazývá Bohem. On též je májou (iluzí). V tomto světě není ani smítko pravdy. Mnoho lidí studuje jógu, což je spojení poznání a nevědomosti. Nakonec je všechno iluze. Je nutné realizovat, že vědomí samo je nevědomost.

Není-li zde vědomí, není tu čas, což platí i obráceně. Jaký je význam času? Je možné rozpoznat čas, pokud tu není vědomí?

Vy jste síla, která neustále snímá obrázky pěti elementů. Nevynakládáte na to žádné úsilí, tudíž zde není konatel. Můžete tvrdit, že nic nevlastníte. Jestlipak ale vlastníte sebe sama? Poznání je zdrojem nevědomosti a nevědomost je zdrojem poznání. Magnetofonový pásek se přehrává dokola. Má nějakou inteligenci? Stejným způsobem se vyjadřují všechny dojmy, jež byly nahrány na vědomí od vašeho dětství. Chápete to? Magnetofonová kazeta a vaše vědomí jsou téže kategorie.

Skutečnost, že si pamatujeme sebe sama, je hlavní potíž/nemoc. Má za následek myšlenky a vykonává veškeré světské záležitosti. Čas, mája a Brahman (projev) jsou to samé. Paramátman není ve své podstatě vědomím. Je dokonalou, čirou vidžňánou, před vědomím. Nezrodilo se z dělohy. Zkušenost nedokonalého stavu má potřeby jako jsou např. hlad, žízeň atd. Tímto způsobem je tento (nedokonalý) stav rozpoznán. Potěšení jsou zde, dokud je tu mája ve formě vědomí.

 

Radžá-Dhi-Rádž Sadgurunáth Šrí Nisargadatta Maharadž Ki Džej

Další nirupany Šrí Nisargadatta Maharadže naleznete v "Textech na pokračování".

Překlad: Gabriela Adámková