Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:

Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Články

16. Poznání v řeči, mysli a činu (z knihy Vše je iluze)

20. 8. 2014 - Aleš

SiddhaTen, kdo rozpozná Brahman s řečí, myslí a ve fyzickém těle, je „můj oddaný“. Měl by to uskutečňovat, jestliže to říká. Zapomeňte, že je tělo tělem, a pokládejte tělo za Brahman. Žijete-li s pocitem, že Všeprostupující Bůh je uvnitř všeho, pak se s tímto postojem vaše mysl sjednotí s Brahman, a vy se cítíte spojeni se svým skutečným (základním) Bytím.

Král Bharat řekl: „Celá Země je moje, ale když zemřu, budu patřit Zemi.“ To znamená, že kvůli připoutanostem se člověk opět stává spoutaný. Je proto lepší vzdát se všeho už od začátku.

Váš život, jaký žijete, je velice přízemní a bezvýznamný. Avšak pokud zůstanete zajedno se svým Bytím, dostanete vše poté, kdy přání vyvstane v mysli. Ti, kdo se neodchýlí od svého Bytí, jsou „mými pravými oddanými“. Měli byste proto takovými zůstat, s celou svou .........

16. Poznání v řeči, mysli a činu (z knihy Vše je iluze)

Ten, kdo rozpozná Brahman s řečí, myslí a ve fyzickém těle, je „můj oddaný“. Měl by to uskutečňovat, jestliže to říká. Zapomeňte, že je tělo tělem, a pokládejte tělo za Brahman. Žijete-li s pocitem, že Všeprostupující Bůh je uvnitř všeho, pak se s tímto postojem vaše mysl sjednotí s Brahman, a vy se cítíte spojeni se svým skutečným (základním) Bytím. Nabudete potom přirozeně všechny duchovní síly (siddhis). Těchto sil je dohromady osmnáct. Je zde osm významných sil (siddhis) a 10 méně významných. Těch osm významných se vztahuje k vašemu Bytí. Nejjemnější a nejvýznamnější je síla „vstupování do vědomí všech“. Ve skutečnosti jste již v srdcích všech. Být neviditelný znamená zůstat nespatřen ve svém Bytí a upustit od všech sklonů mysli a těla. Král Bharat řekl: „Celá Země je moje, ale když zemřu, budu patřit Zemi.“ To znamená, že kvůli připoutanostem se člověk opět stává spoutaný. Je proto lepší vzdát se všeho už od začátku.

Objekt, který máte v mysli v okamžiku smrti, rozhodne, jaká bude podoba příštího zrození. Touha určí příští postup po smrti těla. Nebuďte proto zapleteni do světa, a to ani s dobrými úmysly pomoci ostatním, protože jakmile se odchýlíte od vlastního Bytí, spadnete do pasti. Nezapomínejte na své Já. Vaše tělo nepochybně jednou podlehne smrti, tak proč se strachovat smrtí již dnes? Ten, kdo je osvobozen od otroctví světa, je skutečný světec. Přijměte fakt, že celý svět je pomíjivý. Nechť pomine dnes, než aby pominul zítra! Přestaňte se o svět starat! Nevzrušujte se tímto světem pěti elementů. Všech osm významných sil (siddhis) bude s vámi spokojených, jen pokud budete takto žít. Existuje osm základních sil vašeho Bytí. Jsou to: 1) síla stát se nepatrný jako atom, 2) síla stát se naopak ohromný, 3) síla být velice lehký, 4) síla dostat to, co je požadováno, 5) síla mít kontrolu nad živými a neživými věcmi, 6) schopnost třímat obrovskou silou, 7) síla využívat takové potěšení smyslů, které je přáno, 8) síla nařídit každému dělat to, co si přejete.

Váš život, jaký žijete, je velice přízemní a bezvýznamný. Avšak pokud zůstanete zajedno se svým Bytím, dostanete vše poté, kdy přání vyvstane v mysli. Ti, kdo se neodchýlí od svého Bytí, jsou „mými pravými oddanými“. Měli byste proto takovými zůstat, s celou svou myslí, tělem a řečí.

Ráno, 25. 11. 1934

další kapitoly z knihy ´Vše je iluze´ jsou v "Textech na pokračování"

překlad Aleš Adámek

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.