Zpívání bhadžanů v Praze 2022

  • zpívání od 18.30 - 20.30 -- cca 1x do měsíce nepravidelně
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí
  • Datum nejbližšího zpívání: DUBEN: 22.4.2022
  • Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Sampradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.
  • Sraz:  v 18:25
  • Vstupné: zdarma
  • Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanech


Nová kniha:


Jóga Vásištha, nebo též Mahá Rámajána, je starý indický text pojednávající o tom, jak mudrc Vasištha předává princi Rámovi učení o podstatě jedince, světa a Bytí vůbec. Text je plný rozmanitých příběhů, které mají Rámovi ukázat cestu k pochopení či nazření Skutečnosti a naplnění života. Jde o překlad z anglické verze od Svámího Vénkatéšánandy (zkrácené ze sanskrtského originálu přibližně na třetinu) doplněný sanskrtským slovníkem a vysvětlivkami. Kniha má téměř osm set stran, je vázána v pevné vazbě a obsahuje barevné ilustrace. V podobném rozsahu toto dílo dosud česky nevyšlo. Všechny další podrobnosti o knize najdete na stránkách www.samhita.cz.


Átma-bódha neboli „Poznání Já“ je krátké dílo shrnující základní principy učení advaita-védánty. Tradičně bývá připisována Ádi Šankaráčárjovi (8. stol.), ale o jeho autorství se vedou spory. Jestli byl autorem skutečně Ádi Šankaráčárja nebo někdo jiný není pro nás asi až tak podstatné. Důležitý je obsah tohoto textu, kterému je i tradičně přikládána vysoká hodnota. Také Ramana Maharši přeložil tento text ze sanskrtu do tamilštiny (resp. opravil existující tamilský překlad). Překlad ze sanskrtu - David Dostal. Kniha vyšla jen v elektronické podobě a je volně ke stažení: PDF, EPUB, MOBI


proste_budte_n.jpgKniha Jsem nezrozen přeložená z anglického originálu I am Unborn vznikla z poznámek prof. Damodara Lunda během jeho návštěv Šrí Nisargadatta Maharadže v letech 1979–1980. Manželka Kamala Lund (rovněž oddaná Šrí Maharadžovi) svolila, aby je do knižní podoby upravil Vidžaj Deshpande, a to pod podmínkou, že bude kniha na internetu zdarma dostupná.


proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Tukárám: "Bara Abhanga" - 12 abhangů

Bara Abhanga - 12 abhangů - ve skutečnosti jich je 16, navazují na sebe a tvoří jeden celek. Tyto abhangy jsou důležitou součástí Nočních Bhadžanů, což je jedna ze 4 sérií bhadžanů, které se pravidelně zpívají v tradici Navnath Sampradája. Zpívali je Satguruové Šrí Bhausaheb Mahárádž, Šrí Siddharáméšvar Mahárádž, Šrí Nisargadatta Mahárádž i Šrí Randžit Mahárádž.

Naše překlady vycházejí z anglického textu dvou verzí zpěvníků žáků Randžita Mahárádže, z českého překladu Davida Dostala a jsou doplněny překladem některých marátských slov za pomoci dvou online slovníků.

Tyto abhangy mají v sobě hluboký význam, který je na první pohled skrytý. Proto jsme překlad doplnili o některé komentáře Šrí Randžita Mahárádže, které pocházejí z knihy "From Bondage to Liberation - The Four Bhajans in Depth".

Zdroj textu v maráthí + korekce podle knihy "Paramárthámarga Pradípa" – kniha Bhadžanů v maráthí.
Překlad jednotlivých slov je jen orientační a mohou tam být chyby – použité slovníky online:

 

Abhang 1:
Džanmácé Té Múla

Abhang 2:
Aharniší Sadá

Abhang 3:
Udharile Kúlá

Abhang 4:
Džaisi Ganga Váhé

Abhang 5:
Džjači Tjala Padaví
Abhang 6:
Dóša Ré Džatíla
Abhang 7:
Óla Káré Vastú
Abhang 8:
Bhuti Lina Vhávé
Abhang 9:
Maja Džala Násé
Abhang 10:
Géli Tjači Džáná
Abhang 11:
Dudžijala Bhrantí
Abhang 12:
Svargalóki Húní
Abhang 13:
Satja Satja Džáná
Abhang 14:
Čara Kóti Éká
Abhang 15:
Védačé Abhanga
Abhang 16:
Ságuná Hé Bráhma

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.