Zpívání bhadžanů v Praze - do srpna 2020

  • od srpna 2020 do prosince 2020 zpívání od 18h - 20h.
  • Místo konání: Klub MalýVelký strom - Dobrovskeho 16, Praha 7, zast. tramvaje Letenské naměstí

    Datum akce: Nejbližší zpívání v Praze - Úterý 13.10. 2020 od 18.00 do 20.00 h.

    Program: Zpívání bhadžanů tradice Navnath Samradája, meditace a čtení textů těchto mistrů, diskuse.

  • Sraz:  v 17:55 .h
2020      

13.10. MalýVelký strom, Praha

27.10. MalýVelký strom, Praha

 

     

Info: Aleš 777050958 a Martin 725219468

Další informace o bhadžanechNová kniha:

proste_budte_n.jpgKniha Prostě buďte! se skládá ze tří částí (Sebepoznání a Seberealizace; Zápisky Jean Dunn; Vědomí a Absolutno) a každá předkládá učení Šrí Nisargadatta Maharadže, které nám zprostředkovala Jeho oddaná žačka Jean Dunn. Maharadže navštívila po letech meditací strávených v Ramanášramu a účastnila se Jeho každodenních promluv až do roku 1981, kdy Maharadž opustil tělo. Vztah Jean Dunn s Maharadžem je dokonalým příkladem opravdového vztahu Gurua a žáka, který se zakládá na naprosté víře ve slova Sadgurua a touze po Pravdě. Třetí část této knihy obsahuje vrcholné promluvy Šrí Nisargadatta Maharadže, které Jean Dunn s Maharadžovym požehnáním přepsala z magnetofonových pásků a vydala knižně.
Tištěný titul je možné si objednat na e-mailech: gabinastefanikov@yahoo.com (Gabriela Adámková), alesadamek@centrum.cz (Aleš Adámek). Cena 240 Kč + poštovné.


obal_vidznana.jpgVyšla kniha Sadgurua Nisargadatta MaharadžeVidžňána. Zmizení pocitu bytí“. Titul je souhrnem 159 nirupan, které v jazyce maráthí zaznamenal Maharadžův oddaný Dinkar Kshirsagar a do angličtiny je přeložil Maharadžův dlouholetý překladatel Mohan Gaitonde. "Prospěch ze čtení těchto slov bude přímo úměrný míře vašeho ukotvení neboli usebranosti. Nejde o to někam odejít či něco dělat. Vy už To, co chcete realizovat, jste. Nejde o to, že byste se měli něčím stát, ale o to, abyste se ustálili ve svém ryzím bytí. Samotný váš zájem o tyto promluvy naznačuje, že se ve vás rodí Sebepoznání."

Kniha vyšla v nakladatelství dybbuk.


Audio/Video ukázka:

Nisargadatta Maharádž - Citáty a fotky

Nisargadatta Maharadž s láskou Maharišimu

Rozhovor s Davidem Godmanem, ve kterém David vzpomíná na svůj pobyt v Bombaji.

Otázka: Jaký měl vztah Nisargadatta Maharadž k Ramanovi Maharišimu a jeho učení? Hovořil jsi někdy s Maharadžem o učení Bhagavána?

David Godman: Maharadž měl obrovský respekt jak z Ramany, tak i jeho učení. Jednou se mi svěřil, že jedna z mála věcí, která ho mrzí je ta, že Ramanu nikdy nepotkal osobně. Ramanášram navštívil se svými žáky začátkem roku 1960. Byli tehdy na poutní cestě skrz Jižní Indii a Ramanášram bylo jedno z míst, které navštívili.

S největší úctou k Ramanovu učení mi Nisargadatta jednou řekl: "Souhlasím se vším, co kdy Ramana Mahariši řekl, až na zkušenost se Srdečním centrem na pravé straně hrudníku. Já jsem nikdy tuto zkušenost neprožil."

Hovořil jsem s Maharadžem o různých aspektech Maharišiho učení a jeho odpovědi pro mne byly vždy velice poučné.

Jednou se mně zeptal: "Pochopil jsi učení Ramany Maharišiho?"

Věděl jsem, že tím míní, zda jsem již prožil pravdu tohoto učení. Odpověděl jsem: "Čím více naslouchám Maharadžovi, tím více chápu to, co se mi Bhagaván snaží říct."

Cítil jsem, že toto je pravda jak na úrovni teoretické, tak zkušenostní. Maharadžovo vysvětlení rozšířilo a prohloubilo moje intelektuální porozumění Bhagavánova učení a jeho přítomnost mi dala letmí záblesk prožitku Pravdy, na kterou se všichni snažili poukázat.

Rád bych ještě vzpomenul návštěvu Ganéšana u Maharadže. Ganéšan je prasynovec Ramany Maharišiho. V letech 1970 byl de facto manažer Ramanášramu. Dnes má na starosti tyto věci jeho starší bratr Sundaram.

Ganéšan poprvé navštívil Maharadže v roce 1970. Jen co přišel, Maharadž se před něj postavil, naskládal před něj hromadu polštářů a požádal Ganéšana, aby se na tuto hromadu posadil. Pak přišlo pro všechny přítomné velké překvapení. Maharadž udělal na podlaze prostor a klekl si před Ganéšana.

Když se postavil, řekl Ganéšanovi: "Nikdy jsem neměl tu možnost poklonit se tvému velkému strýčkovi Ramanovi Maharišimu, a tak se klaním místo jemu tobě. Toto je moje poklona Jemu."

Otázka: To je úžasný příběh. Byl jste v tu dobu tam?

David Godman: Ano, seděl jsem pár metrů opodál. Ale skutečně zajímavá věc, ke které došlo, se stala druhý den. Maharadž a Ganéšan spolu mluvili, už si bohužel nepamatuji o čem. Poté Maharadž učinil Ganéšanovi ohromující nabídku. Řekl: "Pokud zde zůstaneš dva týdny, garantuji ti, že odejdeš ve stejném stavu v jakém spočíval tvůj velký strýček Ramana Mahariši.

Ganéšan ještě ten den odjel a nikdy se už zpět nevrátil. Nemohl jsem uvěřit, že odmítl takovou nabídku. Kdyby nabídl velikán jako byl Nisargadatta něco podobného mně, sklátilo by mně to okamžitě na zem. Nic by mně nepřimělo odejít do té doby, než by byla nabídka zrealizována.

Když jsem se od Maharadže vrátil zpět do Ramanášramu, zeptal jsem se Ganéšana, proč nezůstal.

Odpověděl: "Nemyslím, že to Maharadž myslel vážně. Bral jsem to tak, že si dělá legraci."

Bylo to během této návštěvy, co požádal Maharadž Ganéšana, aby začal v Ramanášramu učit. Řekl: "Byl jsem v Ramanášramu. Máte tam skvělé příležitosti. Přichází tam mnoho poutníků, ale nikdo jim nepředává učení. Je to posvátné místo, ale lidé z něj odcházejí a přicházejí, protože tu není nikdo, kdo by jim předával učení.

Proč by měli cestovat tisíce mil jen pro to, aby seděli namačkaní v hale, když je to tak úžasné místo? Měl by jste tam vést hovory. Musíte začít vysvětlovat to, o čem Maharišiho učení je."

Ganéšanovi nebylo po vůli následovat Maharadžovu radu. V Ramanášramu je tradicí, že není nikdo oprávněn učit. Ramana Mahariši je jediným učitelem a nikomu není povoleno, aby ho nahradil. Není to však jen otázka zda mít v Ramanášramu nového Gurua. Samotné vedení Ramanášramu nikoho nepovzbuzuje k tomu, aby lidem přibližoval učení Ramany Maharišiho.

Ganéšan v žádném případě nechtěl prolomit ledy a pohněvat si svou rodinu a hledající, kteří by zřejmě namítali, proto zůstával tiše.

Je tomu jen pár let, co začal učit. Učí ale raději ve svém domě než v ášramu. Ášram je neustále zóna bez učitele.

 

Přeložila Gabi